2016-06-30

Yunnańczyk z Epoki Trzech Królestw

Mówiłam, że na krużgankach Wuhouci znalazłam posągi ciekawych ludzi. A to urzędas, który najbardziej wsławił się znajdowaniem konkubin, a to syn jakiejś szyszki, który tak naprawdę się do niczego nie nadawał... Byli też Yunnańczycy. Najbardziej rzucił mi się w oczy Lv Kai 呂凱 pochodzący z Yongchang - czyli okolic dzisiejszego Baoshan. Jest to region Yunnanu na styku z Birmą - przy czym w tamtych czasach ta granica była znacznie mniej oczywista.
Dlaczego jego popiersie trafiło do galerii? Otóż dlatego, że był zdrajcą, który dla własnej korzyści sprzedał swój kraj!
No bo jak inaczej opisać to, jak Lv Kai opuścił Yunnan i przystał do Zhuge Lianga, ofiarował mu mapy Nanzhongu (czyli terenów obecnego Yunnanu, Guizhou i południowego kawałka Syczuanu) i służył jako przewodnik po tych terenach, dzięki czemu Zhuge udało się podbić region, rządzony dotąd przez Meng Huo. W podzięce za pomoc, Zhuge zrobił Lv Kaia namiestnikiem Yunnanu. Jego szczęście nie trwało jednak długo - został ogłoszony zdrajcą i zabity przez rebeliantów. Dobrze mu tak (odezwała się we mnie yunnańska patriotka lokalna).

2 komentarze:

  1. Ciekawe nazwisko: Lv Kai, jaka jest jego wymowa ? Swoją drogą taki yunnański Janusz Radziwiłł...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W obecnej romanizacji v jest czytane jak niemiecki u umlaut (ü).

      Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.