2013-11-15

mleko

Uwielbiam mleko. Staram się nie pić całymi litrami, bo to ani ekonomiczne, ani zdrowe, ale uwielbiam. Dla osoby mieszkającej na krańcu świata jest to problem - bo w Chinach mleko, bez względu na markę, jest drogie albo niedobre, albo jedno i drugie. Najtańsze, które się zsiada i jest znośne w smaku to pełnotłuste mleko "Śnieżna Orchidea" w niebieskim kartonie. Kosztuje zaledwie 10 yuanów (ok. 5 złotych) za litr, a biały ser zeń zrobiony jest przepyszny.
U wrót naszego osiedla jest sobie sklep mleczny. Asortyment nie jest bogaty:
Ot, mleka, mleka w proszku, mleka słodzone, "mleka" orzechowe i inne jogurty. Jogurty zawsze z zawartością cukru większą od zawartości mleka. Żadnych kefirów, maślanek, o serach i śmietanach nie wspominając. Ot, chińska dola...
Kupowaliśmy tam mleko od zawsze. Po jakimś czasie odkryłam jednak, że w sklepiku obok mleko jest nie po 10 yuanów, a po 9,5. Niby różnica niewielka, ale po pierwsze ziarnko do ziarnka... a po drugie dlaczego za ten sam produkt mam płacić więcej? Przenieśliśmy się więc z zakupami mlecznymi do sklepu obok.
Razu pewnego w sklepie nie było już mojej Śnieżnej Orchidei w niebieskim kartonie, więc zniechęcona podeszłam do pana od mleka. Pan od mleka, który nigdy nie powiedział do mnie więcej niż mruknięcie na powitanie + cena, zaczął mówić.
O, zakupy obiadowe widzę? Jeszcze przed obiadem? Ale to już późno jest! To rozumiem, że litr niebieskiego mleka, tak? To będzie DZIE-WIĘĆ-I-PÓŁ-YUANA (tak właśnie mówił, powoli i wyraźnie, jak do kretyna), a w dodatku (tu podniósł głos tak, żeby właściciel sklepu obok mógł usłyszeć) nasze kartony są teraz zaopatrzone w specjalne nakrętki, żeby można je było szczelnie zamknąć!
Konkurencja to jednak wspaniała, z konsumenckiego punktu widzenia rzecz. Gdy opowiedziałam o tym Panu i Władcy, zaczął mówić, że teraz właściciel sklepu powinien obniżyć cenę, a potem znowu pan od mleka, a potem znowu właściciel sklepu, aż wreszcie na nasz widok będą wyskakiwać ze sklepu i dopłacać, żebyśmy tylko to mleko od nich wzięli... ;)
A tutaj strona internetowa naszego producenta mleka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.