blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2010-12-29

Mosuo i psy 摩梭人和狗

Lud Mosuo (ten, o którym już pisałam wielokrotnie, że matriarchat i że są wspaniali) podbił moje serce z wielu przyczyn. Jedną poznałam niedawno. Otóż: czczą oni psy.

Dawno, dawno temu, wszystkie stworzenia, duże i małe, żyły sobie wiecznie. Razu pewnego jednak bóg Abaduo 阿巴多 stwierdził, że powoli przestają się mieścić i trzeba jednak jakoś je poograniczać. W ciemną noc postanowił więc wykrzykiwać różną liczbę lat, a zwierzę, które pierwsze się odezwie przy danej liczbie, tyle właśnie lat będzie żyło. I tak sobie krzyczał. Poniżej roku to tylko owady się odezwały. Na sto lat był żółw. Na sześćdziesiąt zaszczekał pies. A ludzie zaspali i odezwali się dopiero, gdy było 13. Dramat! Przecież trzynastolatek jeszcze nic nie przeżył! No i co z rozmnażaniem? Zaczęli więc ludzie błagać boga, żeby dał im jeszcze jedną szanse. A Abaduo powiedział, że jeśli znajdą frajerów, którzy pójdą na wymianę, to on nie ma nic przeciw temu. Szukali więc, szukali, szukali... No ale kto by chciał oddać całe długie życie jakimś dwunożnym kretynom?
Psy jednakowoż już od dawna lubiły towarzyszyć ludziom i wielkodusznie oddały im przywilej życia 60 lat w zamian za nędzne 13.
To poświęcenie czczone jest w każdy Nowy Rok. Wówczas pierwszą miskę, wypełnioną wszystkim, co w domu najlepszego, dostaje właśnie pies. Dopiero kiedy on się naje do syta, cała rodzina zasiada do stołu. Z czasem z kolejności tego, za co się pies zabiera - za mięso, ryż czy zupę - nauczono się wróżyć obfitość przyszłorocznych zbiorów, przepowiadać pogodę itd.
Dzięki, kudłate pieszczochy...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.