blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2008-09-19

Hulusi 葫蘆絲 fletogruszka

Zaczęłam się uczyć grać na nowym instrumencie. To coś pomiędzy fletem a klarnetem, ukochany instrument mniejszości Dai*. Brzmienie fajne, tylko zadęcie trzeba umiejętnie kontrolować, w przeciwnym razie szybko brak tchu...
Na własny użytek nazwałam go wraz z K. fletogruszką - fleto, bo instrument dęty, a gruszką od kształtu. Po prostu gruszkowate tykwy nie są w Polsce aż tak popularne, więc żeby słuchacz mógł sobie wyobrazić kształt instrumentu, wynalazłyśmy fletogruszkę... Po chińsku nazywa się "jedwabiem z tykwy" - chodzi o to, że dźwięk taki miękki i jedwabisty; oczywiście ta nazwa nijak się ma do oryginalnej nazwy dajskiej, w naszej transkrypcji bilangdao - prosta piszczałka z tykwy.
Instrument zaopatrzony jest w stroik przelotowy. Posiada trzy bambusowe piszczałki różnej długości oraz pudło rezonansowe zrobione z tykwy. Pudło to może być różnej wielkości, ozdobne bądź proste. W środkowej piszczałce są otwory, podobne jak we flecie prostym, tylko skala inna. Piszczałki boczne są burdonowe i posiadają klapki/zatyczki, by obecność burdonu można było kontrolować.
Całe wieki popularny w Yunnanie, instrument ten zdobył wielką popularność w całych Chinach dopiero w latach '90-tych, gdy wydano pierwsze płyty z utworami zaaranżowanymi na fletogruszkę. Płytę taką nagrał m.in. kolega ZB, a jego aranżacja Bambusa w świetle księżyca zdobyła wielkie uznanie:

Coraz więcej chińskich i zachodnich artystów sięga po ten instrument. I słusznie! Instrumenty ludowe mają duszę!...
Uwielbiam ten instrument...

*a także Achang, De'ang, Wa, Blang itd.

4 komentarze:

 1. Anonimowy20/9/08 03:34

  bledy 是什麼意思
  what is the mine of "bledy"??

  OdpowiedzUsuń
 2. O, ucz się ucz, będziesz potem występować w Wieliczce :P

  OdpowiedzUsuń
 3. błąd 是一个错误 błędy 是几个错误
  Bayushi: za rok to bede mogla w Filharmonii grywac, a nie w jakiejs glupiej Wieliczce :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy20/7/09 16:39

  hey mam na sprzedaz nowe hulusi, w tym miesiacu przywiozlem z Chin. Moj email kontaktowy : damdin477@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.