2023-06-02

玉屏书院 Akademia z Nefrytowej Tablicy

W Shiping 石屏, czyli w Kamiennej Tablicy, znajduje się góra o nazwie... Nefrytowa Tablica 玉屏. U jej stóp zbudowano w połowie XIX wieku, czyli pod koniec panowania dynastii Qing, akademię. Miała wszystko, co potrzeba - dużą ilość ozdobnych bram i jeszcze większą sal wykładowych oraz pawilonów wraz z ogródkami - wszak nawet najtęższe głowy muszą czasem odpocząć wśród pięknych śliw, moreli czy wończ. Ba, nawet sam zongdu Yunnanu napisał o jednej z sal wykładowych "讲堂". Czyli... "sala wykładowa". No dobra, nie naigrawam się już, choć chińska obsesja dotycząca autografów, które przerabiane są na pamiątkowe tablice, nie jest dla mnie do końca zrozumiała. 

Początkowo boczne budynki były salami wykładowymi i akademikami, a środkowa "aula" służyła załatwianiu spraw urzędowych. Akademia była o tyle niezwykła, że najlepszym uczniom pozwalała się uczyć za darmo - a "stypendia" były przyznawane nie dorocznie, czyli raz spinamy poślady, a potem hulaj dusza bez kontusza, tylko co miesiąc! Akademia działała w ten sposób ponad pięćdziesiąt lat i wysłała w świat wielu uczonych. W 1905 roku z niewiadomych przyczyn zmieniono ją w podstawówkę. Zachowana w całkiem niezłym stanie, w 1991 roku została objęta opieką państwową i trafiła na listę ważnych zabytków. 

Dziś również służy nauce - choć w inny sposób. Cały kompleks został zmieniony w muzeum, w którym znajdują się ciekawe eksponaty dokumentujące historię regionu. Obiekt można zwiedzać zarówno samemu, jak i z przewodnikiem. Ja dołączyłam na dziko do jednej z grup; niestety na krótko, ponieważ na zwiedzanie muzeum nie zostało nam już dużo czasu. Przewodnik pokazywał szczegóły architektoniczne czy zdobienia, które raczej umknęłyby uwadze przeciętnego obserwatora; sypał jak z rękawa anegdotkami o sławnych Shipińczykach - aż miło było posłuchać. Niestety, nie oferują usług przewodnickich w języku innym niż mandaryński.

W jednej z sal znajduje się również maleńki sklepik z pamiatkami, gdzie można kupić pocztówki, magnesy na lodówkę i urocze mapki Shiping i okolic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.