2023-05-29

Świątynia Konfucjusza w Shiping 石屏文庙

Kolejnym shipińskim zabytkiem jest (oczywiście) Świątynia Konfucjusza. Powstała już za czasów dynastii Yuan - w 1354 roku. Akurat ta nie została wybudowana na polecenie Sayyida Ajalla Shamsa al-Din Omara, czyli niechińskiego gubernatora Yunnanu, bo ów już nie żył, jednak niewątpliwie pojawiła się na skutek najazdu mongolskiego. Później była wielokrotnie niszczona, odbudowywana i przebudowywana. Jest niewielka: łącznie niewiele ponad cztery tysiące metrów kwadratowych, ale oczywiście mamy tu wszystkie najważniejsze elementy: Brama Lingxing, Pawilon Wielkiej Doskonałości, Pawilon Konfucjusza i tak dalej.
Nic wielkiego; a jednak lubię bardzo łazikować po takich świątyniach - zazwyczaj jest tam dość spokojnie, a ciszę mącą jedynie błagalne szepty młodzieży: wznoszą modły do Konfucjusza, by pozwolił im bez uszczerbku na zdrowiu przejść egzaminy. No, jeszcze tasowanie kości do madżonga...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.