blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2019-05-16

wystawa

Tuż przy wejściu do Parku Wielkiego Widoku znajduje się ładny, acz niepozorny budyneczek:
Ku mojemu ogromnemu zdumieniu, tuż obok niego znajduje się... muzeum, stworzone w starym hotelu. Regularnie odbywają się tam wystawy dotyczące szeroko pojętej historii Yunnanu. Tym razem udało mi się zobaczyć wystawę dotyczącą Garbu - The Hump, jak pieszczotliwie nazywano powietrzny odpowiednik Drogi Birmańskiej, czyli trasę, którą Amerykanie (i jeden Polak) latali, by zaopatrzać Chińczyków w rzeczy zgromadzone w Indiach w czasie II wojny światowej.
Wystawa niestety opisana tylko po chińsku. Jednak okazała się fascynująca, przede wszystkim ze względu na ilość i sposób wystawienia zdjęć z amerykańskich archiwów; po drugie - przedstawiono też współczesne zdjęcia wzmiankowanych miejsc, a także propagandowe rysunki i inne tego typu ciekawostki, które pięknie wzbogacają wiedzę o tamtym okresie. Z prawdziwym rozczuleniem oglądałam oryginalne paifangi Konia i Koguta czy też dawną ulicę Zhengyi oraz dawno już zburzone bramy miejskie.
Obejrzawszy wystawę, pozwiedzałam cokolwiek zapuszczony, ale nadal urokliwy hotel:
Wybrać się tam na wycieczkę to może za dużo, ale jeśli będziecie kiedyś przy Parku Wielkiego Widoku, to myślę, że warto tam zajrzeć i sprawdzić, co ciekawego wystawiono.

3 komentarze:

 1. Dla mnie (historyka) takie miejsca to istny raj! 😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja historykiem nie jestem, ale cieszę się, że mogę się czegoś dowiedzieć o historii miejsca, w którym mieszkam :)

   Usuń
  2. Pewnie! Dla własnej satysfakcji, że poznajemy miejsce gdzie spędzamy nasze życie 😉

   Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.