blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2011-05-04

雲南十八怪 18 dziwactw Yunnanu - architektura


第十七十八怪 - 房子空中蓋
Dziwactwo siedemnaste: domy są budowane nad pustką

Wbrew obiegowej opinii, że dom to musi mieć solidne fundamenty i w ogóle dawać poczucie bezpieczeństwa, w Azji Południowo-Wschodniej i w południowym Yunnanie moim ukochanym domy buduje się często na palach. Istnieje zresztą teoria, całkowicie błędna lingwistycznie, ale urocza, że znak 南 w nazwie 雲南 (Yunnan) pokazuje ten właśnie sposób budowania: plusik na górze to trawa, którą pokryty jest dach (czyli strzecha), bramka pod spodem to pale, na których jest oparty dach, a to co w środku, to podtrzymuje podłogę pierwszego piętra, które jest podstawowym miejscem życia. Taki sposób budowania chroni trochę przed robactwem i niechcianymi zwierzakami, których na południu dużo, a poza tym miejsce się nie marnuje, bo na "parterze" zazwyczaj mieszkają zwierzątka hodowlane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.