2011-05-04

雲南十八怪 18 dziwactw Yunnanu - Kamienny Las

第十怪:石頭長到雲天外
dziesiąte dziwactwo: skały wyrastają ponad niebo i chmury

Shilin 石林, czyli Kamienny Las, to jedna z głównych atrakcji turystycznych Yunnanu. Pięknie ukształtowane skały, po których w dzień powszedni można się wspinać (w dni wolne od pracy można się tylko wspinać po innych turystach) i łazikować naprawdę są urzekające - do tego stopnia, że w 2007 roku wpisano je na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Z Kunmingu trzeba jechać koło dwóch godzin busem, by się tam dostać. Po wspinaczce można wysłuchać wzruszającej historii o Yijskiej dziewczynie o dźwięcznym imieniu Ashima. Dziewczę to zamieniło się w kamień, by umknąć przed zalotami niechcianego adoratora. Ponoć ten wysoki głaz na jednym ze zdjęć to właśnie ona... Nie, nie ten podobny do słonia, ten drugi. Jeśli lubicie takie legendy, zapraszam do pogłębionego wpisu o Ashimie oraz na film na jej podstawie.
A teraz kilka słów o tym, czy warto wywalić na tę wycieczkę sporo pieniędzy (bilet jest faktycznie drogi). 
Jeśli wstaniecie o świtaniu, by tam pojechać, zarezerwujecie sobie cały dzionek na łażenie po skałach i ogromnym parku, w międzyczasie pójdziecie do którejś z wiejskich knajp, oferujących pyszne lokalne żarcie i nie będziecie znudzeni tym, że ciągle te skały - to tak, warto. Para przyjaciół, pojechawszy tam bladym świtem, wróciła późnym wieczorem, bodaj ostatnim autobusem powrotnym i jeszcze im było mało. Inna przyjaciółka miała tam pojechać na cały dzień, a wróciła... drugiego dnia wieczorem, bo stwierdziła, że MUSI zostać tam na noc w wiejskiej chacie i napatrzyć się o świcie na pobliski wodospad. 
Ale jeśli zamierzacie iść główną drogą, zobaczyć po łebkach tylko skały widoczne z jednej ścieżki spacerowej, lokalnego żarcia nie lubicie, a w ogóle to dlaczego tutaj tak drogo i tak dużo ludzi - to lepiej tam nie jedźcie. Ludzi jest tam dużo zawsze. Jest drogo. Przed tym nic Was nie ustrzeże. Nie warto wyrzucać w błoto sporej kasy i dostać za to takie tłoczne nic.
Ja uważam, że iść warto. Ba. Byłam tam już trzy czy cztery razy i nadal chętnie uiszczam opłatę za bilet. Bo po prostu Kamienny Las jest jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.