2016-10-20

圆通山螺峰阁 Góra Yuantong - Pawilon na Ślimaczym Szczycie

To, co dziś nazywamy Górą Yuantong, od świątyni buddyjskiej, która się tu znajduje, dawnymi czasy nazywano Ślimaczym Szczytem 螺峰. Ślimaczym z racji pięknego ukształtowania terenu. Za czasów, kiedy górę otaczało z jednej strony miasto, a z drugiej wspaniałe lasy, widok z naszego szczytu należał do Ośmiu Widoków Kunmingu. Dziś niestety z czubka góry można dostrzec raczej wieżowce, parkingi i trochę smogu... Jednak nasz pawilon powstał w 1936 roku, gdy ani smogu, ani obrzydliwej współczesnej zabudowy jeszcze tu nie było. Ufundowali go dwaj biznesmeni z zamożnego rodu Królów - Wang Hongtu i Wang Yaotu by upamiętnić Powstanie Dwóch Dziewiątek* oraz oficerów poległych podczas Obrony Kraju**. Rządzący ówcześnie Yunnanem Smocza Chmura przygotował tablicę pamiątkową, na której odpowiedni tekst miał napisać sam Yuan Jiagu. Niestety ów ostatni wkrótce zachorował i zszedł z tego świata. Niezapisana tablica do dziś znajduje się wewnątrz pawilonu.
Dziś pawilon ten służy przede wszystkim miłośnikom muzyki - spotykają się tu grupy ćwiczące operę yunnańską bądź pekińską, chóry, zespoły folklorystyczne. Tłok jak na dworcu :) Głównie dlatego trzymam się od tego miejsca z daleka, zwłaszcza podczas spacerów z uśpioną Joasią...

*Dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca księżycowego 1911 roku tutejsi wojskowi podbili Kunming, odebrali władzę dotychczasowym kacykom i ogłosili niepodległość; rewolucja ta jest uważana za część Rewolucji Xinhai.
**przed cesarskimi zapędami Yuan Shikaia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.