blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2016-07-26

Chengdu - Park Muzyczny 成都东区音乐公园

Wyobraźcie sobie tę część miasta, która dawniej była fabrykami, a teraz została wchłonięta przez miasto. Fabryki poumierały bądź poprzenosiły się gdzieś dalej i został kawał złomu do uprzątnięcia i kawał ziemi do zagospodarowania. Różne miasta różnie sobie z tym radzą. Chengdu poradziło sobie wyśmienicie - stworzyło Park Muzyczny. Który jest nie tylko parkiem i sceną, ale również miejscem, w którym dzieje się szeroko pojęte życie muzyczne - od lekcji muzyki przez koncerty i studia poczynając po tę otoczkę, którą tak lubimy, czyli bary i restauracje, by miejsce nie było pustynią. Ba! Zrobili coś więcej: zostawili tu trochę "resztek" po dawnych fabrykach i biurach z czasów czerwonej cegły i ścisłej współpracy z ZSRR. Jest trochę industrialnie, trochę oldskulowo, trochę współcześnie. Aleja gwiazd (Jakież ten Leehom ma wielkie łapska!) plus zardzewiałe rury, hipsterskie knajpy w obskurnych kontenerach. Cudo!

Z przyjemnością tamtędy pospacerowałam. Chociaż lało. A to już coś mówi ;)

4 komentarze:

 1. Cenna inicjatywa.
  Podobnie postąpiono w dolnośląskim mieście górniczym, Wałbrzychu. Główny szyb jednej z kopalń przystosowano do celów kulturalnych.
  Sceptycy oczywiście na początku krytykowali, a dziś tam istnieje muzeum i odbywa się wiele ciekawych spotkań i koncertów.
  Link na "Starą Kopalnię - centrum nauki i sztuki"
  http://www.starakopalnia.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Bardzo lubię taki sposób zagospodarowywania nietypowych obiektów :) W Kunmingu mamy tylko cafe Nordica...

   Usuń
 2. Świetne są te rzeźby! Podoba mi się pomysły wykorzystania wózków kopalnianych jako klombów kwiatowych :) Wszystko bardzo klimatyczne

  OdpowiedzUsuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.