2024-03-06

口笛 koudi

Kolejnym instrumentem poddającym się talentowi pana Gong jest koudi, maleńki bambusowy flecik, który został stworzony w 1971 roku przez mistrza bambusowych fletów dizi - Yu Xunfa 俞逊发 na wzór kościanych prehistorycznych fletów. Skala instrumentu obejmuje jedną lub dwie oktawy. Co ciekawe, jednym z najbardziej znanych utworów na koudi jest przeróbka rumuńskiej pieśni ludowej Ciocârlia (po chińsku: 云雀). Z kolei utworem skomponowanym specjalnie na koudi jest Poranek na miaoskim pagórku 苗岭的早晨 autorstwa Bai Chengrena 白诚仁. 
Koudi występuje w dwóch wielkościach - mniejszy mierzy zaledwie 5-6 centymetrów i posiada tylko dwie dziurki na obu końcach instumentu; wysokość dźwięku kontrolują kciuki. Większy koudi ma cokolwiek niższy strój, mierzy 8-9 centymetrów i ma dodatkowych kilka (2-4) dziurek, dzięki czemu możliwe jest bardziej precyzyjne wydobycie dźwięku. Wersja podstawowa, kontrolowana wyłącznie przez kciuki, podobna jest do znanego nam już tuliangu
Najbardziej znanym wykonawcą grającym na tym instrumencie był oczywiście jego twórca, Yu Xunfa (俞逊发). W jego wykonaniu Poranek na miaoskim pagórku 苗岭的早晨:
   
Innym znanym wirtuozem koudi jest Zhan Yongming (詹永明). Tutaj Ciocârlia《云雀》 w jego wykonaniu:
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.