blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2022-08-05

Smoczy owoc 火龙果

Jednym z moich ulubionych barwników spożywczych jest smoczy owoc (pitaja), w wersji z czerwonym miąższem. Często dodaję resztki sałatki owocowej czy koktajlu pitajowego do ciasta drożdżowego czy chlebowego, uzyskując szalenie atrakcyjne wizualnie przysmaki:
drożdżówki z serem
jagodzianki
rogaliki drożdżowe
mantou czyli chińskie bułeczki na parze
Ciekawostka językowa: smoczy owoc czyli dragonfruit po chińsku wabi się owocem ognistego smoka 火龍果 [火龙果]. Pamiętamy wszak, że zwykłe smoki są w Chinach związane z wodą i mają całkiem inną kolorystykę i właściwości niż te nasze. Żeby więc uzasadnić smoka w nazwie należało przekierować skojarzenie z chińskich smoków na zachodnie ogniopluje...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.