blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników. 這裡我把我愛的, 我討厭的, 我感興趣的, 跟亞洲有關係的事情寫下來. 希望能幫你們消磨時間 ^.^

2010-02-24

Cztery zycia wierzby 柳树四生

" W czasie jednego istnienia kilka razy umieramy. Czy obserwowales weza, ktory zrzuca skore? Jesli chcemy rosnac, musimy pozwolic bogom odzierac nas ze skory".
***
"Ukochana istota jest perla, ktora lezy w glebi ciemnych wod. Jesli toniesz, wiedz, ze po to, by wylowic ow klejnot".

To takie dwa kochane cytaciki z ksiazeczki Shan Sa (山飒) "Cztery zycia wierzby". Shan Sa czasem lubie, czasem mniej. Akurat te ksiazke lubie; za klimat dawnych opowiastek chinskich, za swobode. Nie lubie tego, ze pipa 琵琶 to biva (japonska wersja tego samego instrumentu, ale znieksztalcona, bo powinna byc biwa) i w ogole tlumaczenie jest jakies takie nie takie. Ale i tak lubie :)

2 komentarze:

  1. Bardzo podobają mi się te cytaty, szczególni ten o perle. Kim jest Shan Sa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Francuskojęzyczna pisarka chińska: https://pl.wikipedia.org/wiki/Shan_Sa

      Usuń

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.