2020-11-01

czuwanie przy zmarłym 守靈

Dziś Wszystkich Świętych. Dlatego dziś Unia Azjatycka, czyli japonia-info.pl i ja, pisze o rytuałach związanych ze zmarłymi. 
 
Z dawien dawna istnieje w Chinach zwyczaj czuwania przy zmarłych, nazywany "pilnowaniem duszy" 守靈 [守灵] shǒulíng. Odbywa się ono przy "dusznym łożu" 靈床 [灵床] língchuáng czyli przy katafalku, na którym może się znajdować albo trumna z ciałem - "duszna trumna" 靈柩 [灵柩] língjiù* albo tabliczka przodka 靈位 [灵位] língwèi. Inną nazwą czuwania jest czuwanie nocne 守夜, co najlepiej pokazuje, która część doby najbardziej wymagała pilnowania. 

O tym zwyczaju wspomina już Księga rytuałów. Starożytni Chińczycy uważali, że dusza zmarłego w ciągu trzech dni po śmierci może wrócić do domu w odwiedziny, dlatego dzieci zmarłego winny pilnować powrotu duszy. Każdej nocy przychodzili też krewni i znajomi pomóc w pilnowaniu, a przy okazji spotkać się i powspominać zmarłego. Palono lampki, by dusza nie zabłądziła, ale lampek trzeba było pilnować, by nie pogasły - to należało do obowiązków nabożnych synów. Dzięki temu, że trwało to całe trzy dni, można było należycie przygotować pogrzeb i zawiadomić większość krewnych. Obecnie w miastach rzadko praktykuje się pozostawianie trumny trzy dni w domu - tyleż z racji innych czasów, co i z bardziej prozaicznej przyczyny - trumnę nie zawsze jest gdzie postawić, a powinna stać w osobnym pokoju, odpowiednio przystrojonym i wystarczająco dużym, by pomieścić żałobników i przekąski dla czuwających. Dlatego obecnie czuwanie często odbywa się w domu pogrzebowym - nie tylko można tam wszystko ustawić jak należy; można również wynająć profesjonalistów do pilnowania ognia. Mnie osobiście dziwi bardzo sama koncepcja: przecież istotą czuwania miała być pomoc duszy w znalezieniu drogi do domu! Cóż więc jej po tym, że ktoś będzie czuwał przy ciele złożonym w domu pogrzebowym?

U ludu Miao do dziś przetrwała tradycja, by synowa zmarłych (w domyśle - świekrów) czuwała przy nich w swym najlepszym stroju, obwieszona biżuterią. 

*Zwróćcie uwagę na to, że trumna z ciałem nazywa się inaczej niż pusta - na pustą mówi się najczęściej 棺木 guānmù.

Tutaj poczytacie o tym, jak wygląda pogrzeb shinto.

4 komentarze:

  1. To podobnie ja u nas. Wierzenia i tradycje czasem są niezależne od szerokości geogeaficznej

    OdpowiedzUsuń
  2. Dusza może wrócić w ciągu trzech dni, ale potem i tak odchodzi w zaświaty? Czy może też zostać jako upiór? Trzeba ją jakoś odesłać, czy sama odchodzi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli się ją odpowiednio pokieruje, to sama odejdzie. Jeśli się niedobrze czuwa i nie spełni warunków (ale te są już bardzo różnorodne w zależności od miejsca) dobrej żałoby, to może być różnie.

      Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.