Nazwa Heijing 黑井 znaczy dokładnie Czarna Studnia. Jednak tak naprawdę to nie studnia była czarna, a byk. Jego ogromna podobizna zdobi heijiński ryneczek, który powstał po tym, jak zaprzestano eksploatacji pierwszej tutejszej studni solankowej.
Skąd byk? Wprost z legendy.
Była sobie otóż piękna Yijka Azhao*. Była pastereczką, która codziennie prowadzała swe stadko na odległe pastwiska i trzymała nad nim pieczę. Najbardziej dorodny z całego stada był czarny byk. Którego pewnego dnia niespodzianie straciła z oczu i poszła go szukać. Z oddali ujrzała dziwaczny obrazek: byk lizał ziemię! Kiedy podeszła, spostrzegła jednak, że to nie była ziemia, a dziwaczne białawe błoto. Polizawszy stwierdziła, że jest słone - i tak odkryto solną studnię. Na cześć byka miejsce nazwano Solną Studnią Czarnego Byka 黑牛盐井, którą to nazwę skrócono później do Czarnej Studni 黑井.
W późniejszych czasach miejscowa ludność zaczęła czcić Azhao jako solną boginię - jej posąg znajduje się w jednej z kaplic Smoczego Sanktuarium 大龙祠.
Cała legenda została wymalowana na głazach stojących na rynku:
Pasterka Azhao |
Azhao szuka byka |
Czarny byk liże ziemię |
Azhao odkrywa sól |
warzenie soli |
Tuż obok ryneczku znajduje się niewielkie, ale bardzo przyjemne muzeum z ekspozycją pokazującą produkcję soli oraz z maleńką wystawką artefaktów znalezionych w trakcie wykopalisk.
*W źródłach chińskich nazywają ją 李阿召 czyli dodali jej chińskie popularne nazwisko. My jednak wiemy, że to dość oczywista sinizacja, bo tradycyjne yijskie nazwiska to nazwy plemienia i klanu, z których dana osoba się wywodzi. Osobiście sądzę, że nawet imię Azhao to tylko chińska wariacja na temat yijskiego sformułowania "Azhy", oznaczającego po prostu trzecią siostrę - kolejność urodzin była tradycyjnie u Yi tak ważna, że ten tytuł stał między nazwą klanu, a prawdziwym imieniem danej osoby.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.