Strony

2020-05-07

ptasi demon 姑獲鳥

Dzisiejszy wpis powstał w ramach współpracy z japonia-info.pl czyli pod egidą Unii Azjatyckiej.

Ptak Guhuo 姑獲鳥 [姑获鸟] to chiński ptasi demon. Znany jest przynajmniej od czasów dynastii Jin, kiedy to pojawiła się w pismach Guo Pu, który był po trosze pisarzem i wróżbitą (ojcem fengshui) i lubował się w kwestiach nadprzyrodzonych. Jego Tajemne Zapiski 玄中記 to bestiariusz i przy okazji zbiór opowieści o niezwykłych miejscach czy roślinach. O ptaku Guhuo pisał, że lata on nocą, a w dzień się chowa, ukrywając swą nadprzyrodzoną naturę. Gdy się odziewa, jest pięknie upierzonym ptakiem, za to gdy zdejmie z siebie pióra, zmienia się w kobietę. Ciekawostką przyrodniczą jest to, że ptak ten w swej zwierzęcej formie posiada... piersi. Po co? Ptak ten nie ma własnych dzieci, dlatego lubi porywać ludzkie. Z tego powodu nie wolno zostawiać dziecięcych ubranek na noc na zewnątrz: ptak mógłby przylecieć i oznaczyć ubranka kroplą krwi, by wiedzieć, które dziecko porwać. Piersi są mu potrzebne, żeby dziecko potem wykarmić (dziecko karmione ptasim mleczkiem!). Dawniej nazywano go Diabelskim Ptakiem 鬼鳥 lub Ptakiem-Złym-Duchem 鳥祟;  najczęściej pojawiał się w okolicach Jingzhou 荊州 (dzisiejsze Hubei). Później ptaki Guhuo w tajemniczy sposób połączono z duchami kobiet, które zmarły w połogu. W takiej postaci dziewczyna wyemigrowała do Japonii i dziś jest bardziej znana jej japońska wersja, Ubume. Warto jednak pamiętać, że te od połogów nie miały przybierać ptasiej formy, więc jednak zasadniczo są innymi istotami. Być może pomieszanie związane jest z opisem, zgodnie z którym upiory położnic płakały jak ptaki?
źródło
W drugiej wersji ptak nazywa się Ptakiem Xiahuo 夏獲鳥 [夏获鸟] - ten matkuje porzuconym dzieciom, ale nadal jest dosyć przerażający.

O japońskim potwornym kurczaku możecie poczytać tutaj.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Usunęłam, bo poziom literówek był zatrważający, nawet jak na mnie 😉. Jeszcze raz:
      "U nas" zdania są podzielone co do tego, czy duch kobiety (ubume) i ptak (ubumetori) są tożsame. W wielu miejscach o ptaku nie wspominają. W innych pojawiają się obie "formy", przy czym ubume to duch nieszczęśliwej (ale nieszkodliwej) kobiety a ubumetori karmi dzieci trującym mlekiem.
      Podobno niesławna Momo jest obrazem ubumetori, łącznie z dążeniem do doprowadzenia swoich ofiar do śmierci.

      Usuń

Proszę, nie anonimowo!
Ze względu na zbyt dużą ilość trolli, musiałam włączyć moderowanie komentarzy. Ukażą się więc dopiero, gdy je zaakceptuję. Proszę o cierpliwość.