blog azjofilski 亞洲迷的部落格

Moje zdjęcie
Kunming, Yunnan, China
Blog o Azji. Blog o Chinach. Blog o chińskiej kuchni. Blog o Yunnanie. Blog o Kunmingu. Blog o mnie. Można by tak długo... Przygodę z Azją zaczęłam w 2004 roku. Jakiś czas później wpadłam na to, żeby zacząć zaklinać czas blogiem. Jest tu o ludziach, miejscach, kuchni, muzyce, są ciekawostki językowe i moje przygody. Nie zawsze za to pojawiają się polskie znaki, za co serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników.

2009-04-08

podniebny szlak 西雙版納望天樹

Skoro juz jestesmy przy Daiach, to i o Xishuangbanna trzeba powiedziec slow kilka. Wprawdzie w pazdzierniku pisalam troche na ten temat, ale ni umiescilam wszystkich zdjec i informacji tez malo bylo.
Jest to autonomiczny region mniejszosci Dai ze stolica w Jinghongu, samo poludnie Yunnanu, okolice Mekongu. Klimat tropikalny, wiec duzo gatunkow roslin i chmary owadow. Kilka gatunkow endemicznych, jak na przyklad xishuangbanska meczennica - czyli passiflora xishuangbannaensis. Dla niewtajemniczonych - owoce meczennicy (oczywiscie, jej jadalnej odmiany) to po prostu znana wszystkim bardzo dobrze marakuja :)
Idzmy dalej. Mieszka w Xishuangbanna oprocz Daiow sporo Hanow (w zasadzie liczebnie sa te dwie grupy wyrownane) - ale wzieci do kupy stanowia nadal tylko niecale 60% ludnosci; reszta to inne mniejszosci, lacznie ponad tuzin roznych grup etnicznych tu mieszka. Istny raj dla antropologa! Ale byl to tez raj dla mnie - ze wzgledow krajobrazowych i w ogole przyrodniczych. Przed Wami podniebny szlak:

Wedrowalo sie wlasnie po takich waziutkich mostkach, umieszczonych 3-5 metrow nad ziemia Czy widac, jak bardzo jestem przerazona?!...


byle do przodu... Po wszystkim z prawdziwa przyjemnoscia lazilam po ziemi. No, w kazdym razie po poziomie ziemi ;)

A oto strona internetowa tego parku.

這個地方的網站. 我特別喜歡傣族... 我特別喜歡版納... 我特別喜歡雲南...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę, nie anonimowo!
A jeśli nie na temat bądź niekulturalnie, skasuję.